Predstavitev natisni E-pošta

• Šuštarič Vesna
  • Turk Katja
  • Vraničar Jaka

Tamburaški orkester Dobreč sestavlja 21 mladih glasbenikov. Od ustanovitve KUD Dobreč leta 1997, je orkester strokovno vodil Anton Grahek. Leta 2013 je vodenje orkestra prevzel Gregor Zagorc, ki je zaključil Akademijo za glasbo v Novem Sadu, na oddelku za kompozicijo in dirigiranje.

Za sabo imamo že preko 600 nastopov v Sloveniji in tujini. Orkester odlikuje odlična dinamika, melodičnost in samosvoj zvok orkestra, vokalno pa ga dopolnjujejo tudi solisti. Vedno znova dokazujemo, da tamburaška glasba nima meja, da dosega množice in se preliva v vse glasbene žanre. Posneli smo tri zgoščenke BELA KRAJINA LE TEBI s pevcem Janezom Doltarjem, prva samostojna zgoščenka DOBREČ in druga samostojna zgoščenka MARKO SKAČE.

Tamburaški orkester Dobreč je na srečanjih tamburašev in mandolinistov Slovenije je v zadnjih devetih letih prejeli devet zlatih priznanj in bili osemkrat zapored proglašeni za najboljši tamburaški orkester v Sloveniji. Leta 2010 so se prvič udeležili mednarodnega tamburaškega tekmovanja v Osijeku na Hrvaškem in v kategoriji odraslih tamburaških orkestrov prejel zlato plaketo z osvojenimi 98 točkami od 100 možnih ter zasedel drugo mesto. Novembra 2013, se je orkester udeležil I. mednarodnega festivala velikih tamburaških orkestrov v Rumi (Srbija). Prejel je zlato priznanje za osvojenih 95 točk in zasedel tretje mesto. Oktobra 2015 so se tamburaši predstavili tudi na svetovno znani razstavi v Milanu na EXPU 2015, bogata zakladnica slovenskih ljudskih, zabavnih ter tujih skladb je popolnoma navdušila več tisoč glavo množico. 31. oktobra 2015, je na II. mednarodnem festivalu velikih tamburaških orkestrov v Rumi (Srbija), orkester s 98 točkami osvojil prvo mesto in prejel zlato plaketo ter posebno priznanje "GRAN PRI" za najboljšo izvedbo programa. V novembru 2015, pa na Samoborskem tamburatoriju, ki je že tretje leto kot mednarodno tamburaško tekmovanje potekal v Samoboru (HR), ponovno zasedel prvo mesto in prejel zlato plaketo. V letu 2016 so pripravili prvovrsten dogodek v Sloveniji Večer operne glasbe, kateri je bil razprodan in ga v juniju ponovili v Novem mestu. Novembra 2016 so sodelovalni pri snemanju 24. dobrodelnega miklavževega koncerta, tradicionalne humanitarna prireditev RTV Slovenija, Rotary Cluba Ljubljana in Rotary Districta 1912 Slovenija. 15. decembra 2016 pa so s samostojnim koncertom na Ljubljanskem gradu, popolnoma navdušili razprodano Stanovsko dvorano.

KUD Dobreč je prejemnik Župančičeve plakete, katera velja za najvišje priznanje za delovanje na kulturnem področju v občini Črnomelj. V letu 2016 je KUD Dobreč prejel Gallusovo listino za področje inštrumentalne glasbe za leto 2015, katero smo prejeli s strani Javnega sklada za kulturne delavnosti. V petek, 24. marca 2017 in soboto, 25. marca 2017, je v Pragi potekal mednarodni festival »Youngbohemia Prague 2017«. Tamburaški orkester KUD Dobreč je s svojim izjemnim nastopom popolnoma navdušil petčlansko mednarodno komisijo, saj je prejel zlato plaketo in prav tako postal absolutni zmagovalec v svoji kategoriji. Posebno priznanje je strokovna komisija dodelila tudi našemu dirigentu Gregorju Zagorcu, za njegovo izjemno dirigentsko izvedbo.

V letu 2017 orkester pripravlja tudi novo zgoščenko, katera bo premierno izšla konec leta 2017 ob slavnosti prireditvi 20. obletnice delovanja KUD Dobreč Dragatuš, ki bo v soboto, 2. decembra 2017, v Športni dvorani OŠ Mirana Jarca v Črnomlju. V novembru 2017 bo orkester Dobreč, kot prvi tamburaški orkester v Sloveniji nastopil kot spremljevalni orkester v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, na slavnostnem Gala koncertu Radia Ognjišče.

Kulturno umetniško društvo Dobreč Dragatuš je v svojih 20 letih razvoja postalo in ostalo tisto društvo, ki lahko ponosno sporoča, da je dalo in še vedno daje pomemben prispevek k ohranjanju in prepoznavnosti slovenske kulturne identitete. Tudi danes ostajamo zvesti svojemu poslanstvu: razvijanju glasbene ustvarjalnosti. Danes z izrednim ponosom in gotovostjo lahko trdimo, da je orkester, kateri prihaja iz prelepe Bele krajine, najboljši tamburaški orkester v Sloveniji in eden vodilnih tamburaških orkestrov v Evropi.

TO DOBREČ5 Praga 2017